Ski in Bulgaria, Austria ,Italia,Slovenia ,Muntenegru ,Serbia si Slovacia.
Italia, Folgaria - Lavarone
Caracteristicile principale ale statiuniiHoteluri
Hotel Al Cervo (Lavarone)
Hotelul Al Cervo***, situat la 50 m de centrul statiunii Lavarone (Folgaria – Lavarone) si la 1.5 km de partia de schi Bertoldi, ofera, pe langa confort si relaxare, o vedere superba catre... Detalii..
Hotel Due Spade (San Sebastiano)
Hotelul Due Spade*** este situat la 3 km de statiunea Folgaria (Folgaria – Lavarone), destinatia ideala pentru familiile cu copii, oferind activitati educationale si recreative, spectacole si... Detalii..
Descriere
Folgaria, Lavarone şi Luserna reprezintă vârful zonei de schi din sud-estul provinciei Trentino, situata într-o zona cu un farmec aparte, între rămasitele fortificatiilor Primului Razboi Mondial (1914-1918), şi delimitata la nord de Valsugana, la sud de Valea Terragnolo, la vest de Vallagarina - Val d'Adige şi est de platoul Asiago şi Val d'Astico.
Ca dovadă a Primului Război Mondial sunt fortificatiile austro-ungare, "Cetatea Împăratului" Gschwendt-Belvedere Forte, Forte Cima Vezzena Busa Verle, Lusérn Forte, Forte Chele Large sum Alto, Forte Dosso de pe Somme. Forturile sunt situate de-a lungul unei linii de 30 km între partea cea mai inalta a muntilor si masivele Vezzena Serrada, fiind conectate intre ele prin foste drumuri militare şi tranşee mici.
Zona de schi vă oferă caruselul Skitour: aproximativ 70 de km de pârtii care sunt bine întreţinute. Există două centre de schi: Passo Coe la 1.610 m altitudine cu 35 km de partii (care a găzduit Masters World Cup in 1997), şi Fort Cherle la 1.400 m cu 14 km de partii.
Informatii utile :
- altitudine varf: 2.500 m ;
- altitudine baza: 1.300 m.
Partii de schi :
- total : 90 km
- traseu albastru (incepatori) : 36 km
- traseu rosu (intermediar) : 44 km
- traseu negru (avansat) : 10 km
Harta partii schii Folgaria - Lavarone:

Total instalatii pe cablu : 31
- gondola : 1
- telescaun : 18
- ski lift : 12
*conditiile de cazare ale unitatilor prezentate pe www.skihotels.ro sunt verificate si respecta standardele turistice locale
*rezervarile efectuate pe site sunt garantate prin confirmarea de rezervare si prin contractele incheiate cu prestatorii
*tarifele sunt mai mici sau cel mult egale cu tarifele de receptie si sunt valabile numai pentru rezervarile efectuate pe site
*fotografiile care prezinta unitatile de cazare sunt strict informative,nu contractuale.
Tari
zone
statiuni
Curs valutar
- EUR - 4.36 RON

- USD - 3.30 RON

- HUF - 1.51 RON

Cautare rapida a statiunilor. Tasteaza doar primele litere ale numelui si selecteaza una din locatiile care se afiseaza. Vei ajunge rapid direct in pagina destinatiei cautate.

